piątek, 22 kwietnia 2016

Mało elementów tak nie zaznaczy projektu trawnika bądź rabaty jak małe żywe ogrodzenie.

Niezmiernie duże, albowiem aż dwumetrowe plot stanowi barierę nie do pokonania , zasną w razie potrzeby zasłania sąsiadujące domy oraz ulice. Żeby wykonać taki plot rośliny sadzimy dookoła granic posesji. Jeśli mamy dużo miejsca, w największym stopniu „ekonomiczny" będzie żywopłot o pokroju normalnym, np. z leszczyny, jaka przy okazji dostarcza orzeszki. Gdy pragniemy ażeby nasze zielone ogrodzenie było bardzo postawne zaś zarazem cienkie to w cieniu można je uformować z wiązu powszechnego, grabu pospolitego lub klonu polnego. Pamiętajmy natomiast, że gdy rośliny nas przerosną, ich redukowanie będzie dosyć trudne.

Nic wyraźnie nie zaznaczy krawędzi trawy ewentualnie rabaty jak niskie żywe plot.

W cieniu, gdzie podobnie trawa, jak i kwiaty nie zawsze potrafią dobrze wzrastać w wskazanych grządkach, małe drzewa potrafią utrzymać kwieciste zaplecze w ryzach względnie zasłonią gołe wycinki ziemi. Ładnie przycięty niewielki żywopłot sam zresztą robi za dekoracje ogródka. Na zielone ploty przydaje się porzeczka alpejska i bukszpan. Wiosna tylko ploty Poznań kształtowane zakwitają z pigwowca japońskiego (jego paki kwiatowe wyrastają na starszych gałązkach, jakich się już nie redukuje), nie tak obficie jak na słońcu, jednak wszak w mrocznych zakamarkach każdy kwiatek jest widoczny. Jesienią zaś upiększają je małe jabłuszka, które można przerobić na konfitury.

Niewysokie lub duże roślinne ploty można uzyskać z drzew iglastych.

Niestety, krzewy z tej klasy bywają znacznie droższe niż krzewy liściaste. Z nich najlepiej toleruje brak słońca cis zwyczajny. Zazwyczaj szeroko się rozrasta oraz trzeba go przycinać, jednakże jego klasę Cis jest dozwolone zostawić bez pomocy.Będzie szybko rósł i uratuje kolumnowy kształt.

Jeżeli wasz zakątek jest nader zacieniony, wskazane jest aby zielony ostrokół rozświetlić kolorowymi zmazami. Niektóre z cienioznośnych wariantów maja zmiany o złotawych ewentualnie tęczowych liściach: np. cis Aurea decora, ligustr szablonowy Aureum zasną dereń rozłogowy Argenteomarginata. Co prawda ich jasne odcienie są w największym stopniu przekonywające w słońcu, jednakże nawet w chłodu listowie pozostają dość jasne, jakby oświetlone promieniami.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz