środa, 27 kwietnia 2016

Aczkolwiek głazy ogrodzenia te są z różnych czasów i powstały w odmienny sposób bywają do siebie bliźniaczo podobne, tak że czasami mało fachowym ślipiem z trudem je rozróżnić.

Aczkolwiek kamienie sztachetki te pochodzą z różnych czasów i powstały w odmienny sposób zdarza się że są do siebie bliźniaczo podobne, tak że czasem mało biegłym ślipiem trudno je rozróżnić.

Swoją karierę w ogrodzeniach zawdzięczają naturalnym maściom, bezproblemowej obróbce i względnie atrakcyjnej zapłacie. Występują w wielu okręgach Polski – piaskowiec najprościej wykopać w Górach Świętokrzyskich, Karpatach a także Dolnym Śląsku, wapienie – na Lubelszczyźnie, Wyżynie Krakowsko -Częstochowskiej oraz również w Górach Świętokrzyskich. Ów towar ogrodzeniowy wydobywa się techniką odkrywkową w kamieniołomach, po czym rozkrusza lub wstępnie obrabia, rozmieszcza na mocnych paletach, oplątuje drucianą siatką oraz przesyła do miejsca budowy sztachety z PCV na ogrodzenie i furtę ogrodzeniowa. Wykorzystywany na ogrodzenia piaskowiec to nic innego jak połączony spoiwem piasek, którego ziarna nie przewyższają 2mm wielkości. Kiedy spoiwem jest np. krzemionka, nazywamy go krzemionkowym (kwarcyt), jak związki wapnia -wapiennym. Oprócz podwaliny zlepiających występują tam również inne domieszki, np. związki żelaza. Dzięki nim zmienia się zabarwienie głazów na ploty PVC na plot i furtkę ze sztachet, przybierają one wówczas wielorakie atramenty czerwieni, brązu i zieleni. W przyrodzie złożone są w warstwy o różnorodnej grubości, sięgającej nawet kilkudziesięciu metrów. Spośród tak dużych złóż wycina się największe bloki, stosowane dalej np. w rzeźbiarstwie. Uzyskane kamienie można również siekać na sześciany o równych konturach, wykorzystywane później w budownictwie (również na ogrodzenia). Można także je porcjować przy pomocy specjalnych klinów oraz dłut na cienkie, nietypowych konturów odłamki. Służą do układania powierzchni ścieżek oraz konstrukcji murków ogrodzeniowych.

Na nowoczesne ogrodzenie z Winylu używa się także wapienie - skały osadowe, powstałe spośród nazbieranych na dnie mórz oraz jezior resztek organizmów żywych, najczęściej muszli małż a także ślimaków.

Zazwyczaj są bardziej miękkie aniżeli piaskowce, a przez to łatwiejsze w obróbce, ale dodatkowo mniej wytrzymałe. Wapienie pochodzące z archaicznych er geologicznych są twardsze, można je nawet polerować rekomendowane na ogrodzenia PVC na plot i furtę ze sztachetek. Nadają się jednakże po największej części do stosowania wewnątrz, bo poddawane działaniu warunków atmosferycznych migiem tracą połysk. Wapienie wolno wykorzystać do konstrukcji murków ogrodzeniowych, na ścieżki a także dojazdy, do urządzania parków skalnych. Na Lubelszczyźnie wykorzystuje się je też do budowy domów. Na powierzchnie ścieżek ogrodowych najodpowiedniej przydają się piaskowce krzemionkowe, albowiem są odporniejsze na ścieranie niż np. Wapienie.

W zależności od stylu skweru a także własnych zamiłowań forma kamiennych tafli może być wieloraki – od łamanych, nieregularnych, aż po pionowo przyciętych prostokątów albo kwadratów. Murki i plot Winylowe na plot i bramkę sztachetowa buduje się z skał różnorodnego zarysu, ułożonych na kamiennym lub betonowym fundamencie. Jeśli ogrodzenie powstaje z kawałeczków o nierównych zarysach, powinno się je trafnie dobierać tzn. tak, tak aby postać każdego następnego łączył się z poprzednim. Aby takie płot było stabilne jego grubość powinna wynosić 50-70 cm. Większe szpary w środku można dopełniać zaprawą cementową i gruzem. Ogrodzenie z bloczków kamiennych o przyciętych równych bokach muruje się podobnie jak z cegły ewentualnie pustaków. Piaskowce a także wapienie zdołamy wykorzystać także do budowy schodów, kominków ogrodowych a także pozostałych komponentów tzw. miniaturowej architektury. Piaskowce stosowane do budowy ogrodzenie z PCV należą do głazów mało odpornych na działanie elementów atmosferycznych. Pod wpływem wody, słońca a także niskich temperatur ekspresowo niszczeją a także nabierają brzydkiego koloru. Łatwo obrastają również mchem i glonami. Można to udaremniać pokrywając nawierzchnię ogrodzenia Poznań lub rzeźb specjalnymi impregnatami. Nie usiłujmy oskrobywać kurzu z powierzchni ogrodzenia Poznań ostrymi urządzeniami np. drucianą szczotką, dlatego że na kamieniu mogą pozostać głębokie rysy. Wyspecjalizowane fabryki zmywają kamień ogrodzeniowy tzw. piaskarkami. Jeśli nie mamy możliwości mechanicznego oczyszczania ogrodzenia Poznań z piaskowca spróbujmy oczyścić go wodą z detergentem przy pomocy szczotki ryżowej. Jeżeli jednak reflektujemy, ażeby głazy na ogrodzeniu w mgnieniu oka wyglądały na stare, nie możemy ich niczym zabezpieczać ani czyścić.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz