wtorek, 24 maja 2016

Trwałe ogrodzenia z drewna

Trwałe płoty drewniane

Niewłaściwie konserwowane sztachety z drewna błyskawicznie się dewastują i mogą bezpowrotnie zgubić swój pierwotny urok i cechy. Decydując się na używanie drzewa na płot powinno się poznać rodzaje konserwacji oraz konserwacji takiego ogrodzenia. Tylko wtedy będziemy mogli cieszyć się jego pięknem przez wiele lat.

Wszelkie prace konserwujące ogrodzenie z drzewa powinno się rozpocząć od należytego i sumiennego przygotowania towaru na ogrodzenie, gdyż od tego zależy rezultat końcowy naszych prac. Przed zastosowaniem produktów do protekcji i dekoracji ogrodzeń z drzewa kluczowe jest weryfikacja, czy drzewo jest czyste, suche i czy nie nosi śladów biokorozji. Wówczas po zwieńczeniu obróbki drzewa na płot zdołamy przejść do aplikacji preparatów konserwujących.

Konserwację, zwłaszcza w przypadku surowego drzewa ogrodzeniowego, powinniśmy rozpocząć od naniesienia 1-2 warstw bezbarwnego impregnatu fachowego, który zabezpiecza drewno ogrodzeniowe przed grzybami, sinizną oraz robalami. Jak ochronimy już nasze płot przed rozwojem biokorozji, należy nanieść kolejne preparaty, jakie asekurują je przed wyznacznikami atmosferycznymi- wodą i promieniowaniem UV. Jeżeli chcemy zdołać zachować naturalny odcień drzewa naszego ogrodzenia, powinniśmy zastosować bezbarwny lakier do przeznaczeń zewnętrznych. Jeśli zaś zależy nam na nadaniu naszemu płotu sprecyzowanego atramentu, powinniśmy sięgnąć po impregnat koloryzujący lub lakierobejcę.

W pierwszym przypadku preparat konserwujący wsiąknie w drewno, zabezpieczy ogrodzenie od wewnątrz, lecz nie stworzy na jego powierzchni ochronnego filmu. Zabezpieczone w ten sposób ogrodzenie zostanie matowe oraz miłe w dotyku. Jeżeli zależy nam na doskonalszej oraz trwalszej asekuracji ogrodzenia, powinniśmy wdrożyć lakierobejcę. Lakierobejca stworzy na nawierzchni malowanego płotu lakierowy film, jaki skuteczniej niż w przypadku impregnatu konserwuje płot przed negatywnym działaniem warunków atmosferycznych.

Jak widać by ogrodzenia z drzewa były trwałe trzeba przeznaczyć im wiele uwagi i opieki.

Całkowicie inaczej jest w przypadku ogrodzeń z plastiku. Ów rodzaj ogrodzeń jest w pełni odporny na warunki atmosferyczne na skutek czego nie potrzebuje konserwacji. Ogrodzenia PCV nie podlegają także biokorozji wobec tego służą swoim właścicielom przez długi czas.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz